Visapusiška socialinių tinklų nauda ir žala

Visapusiška socialinių tinklų nauda ir žala

Socialinių tinklų platformos tampa neatsiejama mūsų kasdienybe. Sunku rasti jaunuolį, kuris nesinaudotų socialiniais tinklais. Facebook, Snapchat, Instagram, Twitter, Tik Tok – socialinės erdvės, be kurių daugelis moksleivių jau nebeįsivaizduoja savo gyvenimo. Tačiau, kokia šių tinklų teikiama nauda bei žala retai susimąstome. Apie tai su Tauragės moksleiviais diskutavo UAB „Antras planas“ įkūrėja bei socialinių tinklų administratorė Eglė Stanevičienė.

Susitikimą Eglė pradėjo dialogu su moksleiviais apie tai, kiek laiko jaunuoliai skiria socialiniams tinklams per parą, tačiau atsakymas nustebino visus susirinkusius, nes dauguma moksleivių teigė, kad per parą naudojasi įvairiomis socialinėmis paskyromis nuo 8 iki 16 valandų. Jeigu šis, ekranams skirtas laiko tarpas, nesiejamas su darbu šiuose tinkluose, jis yra žalingas. Pranešėja pateikė tinklų daromas žalas. Pirmiausia, tai didžiulės laiko sąnaudos. „Atrodo, atsisėdi penkioms minutėms pažiūrėti draugų nuotraukas, bet nė nepajunti, kaip tai užsitęsia iki valandos ir daugiau, tai gali tapti laiko švaistymu“,- teigė Eglė. Kita rizika - tai, kad naudojantis įvairioms platformomis, mes galime tapti sukčių taikiniu, galime netyčia paspausti netinkamą nuorodą ir nukentėti tiek finansiškai, tiek dėl asmens tapatybės vagysčių. Svarbiausią bei didžiausią žalą mūsų fizinei bei psichinei sveikatai daro besaikis buvimas internete. Atsiranda fizinio aktyvumo sumažėjimas, prasideda laikysenos problemos, miego ciklo sutrikimai. Kalbant apie psichinę sveikatą, pažymėta, jog stebint draugus, įžymybes, kurie dalijasi nuostabiomis savo laisvalaikio, gyvenimo akimirkomis, galime pasijausti labai vieniši ir ne tokie šaunūs. Tad, gali kilti savivertės problemų matant ne visuomet tikrą, o dažniau iškreiptą, pagražintą realybę.

Tačiau yra nemažai ir pliusų naudojantis soc. tinklais: „ Tai galimybė stebėti savo vaikus, draugus, gimines, įžymybes iš viso pasaulio. Taip pat sergant, ar negalint išeiti iš namų, tai yra puikus bendravimo būdas bei laiko praleidimas, taip pat galimybė naudotis neaprėpiamais informacijos šaltiniais“.

„Esant didelei rinkai ir turint verslą visuomet reikia išsiskirti ir tinkamai save pristatyti tam, kad būtum patrauklus. Verslas, kuris moka tinkamai išnaudoti socialinius tinklus, gali gauti didelę pridėtinę vertę, nes vartotojai, stebėdami reklamas, verslų paskyras renka informaciją apie mėgstamus prekės ženklus“. Eglė, kaip šios srities ekspertė, suteikė moksleiviams žinių, kaip socialinių tinklų pagalba galime reklamuoti savo paslaugas ir šiose platformose užsidirbti, taip pat įvardijo daug techninių parametrų, kaip viskas veikia iš verslo pusės ir, kiek daug visko reikia išmanyti norėdami pasiekti gerus rezultatus. Šiais laikais tampa sunku patiems verslams valdyti savo paskyras, todėl įmonės samdo šį darbą išmanančius administratorius, kurie kuria tekstus, vizualus, Storius bei Reels filmukus, Facebook ir Instagram reklamos kampanijų sudarymui. Būtent šia veikla ir užsiima viešnia.

Moksleiviams buvo naudinga sužinoti kuo daugiau apie socialinių tinklų žalą bei naudą, o eksperto nuomonė visuomet yra labai svarbi. Tad, labai dėkojame Eglei Stanevičienei už pasidalintą informaciją apie savo darbą ir tikimės, kad moksleiviai, susimąstys, ar tinkamai leidžia savo laisvalaikį, o turimus įgūdžius socialiniuose tinkluose pavers savo privalumu.