ANTROJI KARJEROS KOMPETENCIJA - KARJEROS GALIMYBIŲ PAŽINIMAS

ANTROJI KARJEROS KOMPETENCIJA - KARJEROS GALIMYBIŲ PAŽINIMAS

Skyrę laiko savęs pažinimui, atradę savo stiprių pusių, išsiaiškinę mus dominančias sritis leiskimės į profesijų pasaulio tyrinėjimą. Karjeros galimybių įvairovė yra didžiulė. Ši sritis labai dinamiška, apimanti daugybę veiklų ir įvairių pramonės šakų. Tai sąlygoja poreikį domėtis supančiu pasauliu, prisitaikyti prie pokyčių ir nuolat mokytis, siekiant visavertės ir sėkmingos karjeros.

Pažinimas labiausiai paveikus per patirtį, todėl patys dirbdami geriausiai galime pažinti su darbu susijusius santykius, suprasti komandinio darbo svarbą rezultatams siekti. Moksleiviai atostogų metu dažniausiai turi galimybę dirbti žemesnės kvalifikacijos arba ne patį įdomiausią darbą. Bet kokiu atveju dirbdami galime pratęsti ir savo potyrių tyrinėjimą įvairiose darbinėse situacijose – išbandyti savo kantrybę, įgyti naujų socialinių įgūdžių, o kartais ir nugalėti baimes.

Savanorystė – veikla, kuri teikia labai panašią naudą, kaip ir darbas. Tokiose veiklose plečiame kontaktų tinklą, įgyjame naujų kompetencijų, plečiame akiratį. Bet kokia savanoriška veikla – ar trumpalaikė, ar trunkanti ilgesnį laiką, suteikia mums ir moralinį pasitenkinimą, įprasmina mūsų veiklą.

Padėti pažinti darbo pasaulį gali Regioniniai karjeros centrai ir jų teikiama profesinio veiklinimo arba profesijų „šešėliavimo“ paslauga. Čia organizuojami pažintiniai vizitai į įstaigas, gamybos įmones bei organizuojamas individualus profesinis veiklinimas. Kviečiame drąsiai kreiptis į artimiausią regioninį karjeros centrą, įvardinti norimą „šešėliauti“ profesiją ar kelias pasirinktas sritis. Mes surasime savo srities žinovą, profesijos atstovą – darbdavį, kuris sudarys jums galimybę stebėti darbo procesą realioje darbo vietoje. Turėsite galimybę užduoti klausimus ten dirbantiems žmonėms, tam tikras funkcijas atlikti patys. Tai padės suprasti, su kokiais iššūkiais susiduria vienoje ar kitoje srityje dirbantys žmonės, ar tokia veikla norėtumėte užsiimti patys.

Bendravimas ir pašnekesiai atveria galimybę be tarpininkų suprasti tai, kas labiausiai motyvuoja dirbančius, padeda pamatyti galimus iššūkius įgyvendinant karjeros sprendimus. Skatiname moksleivius kalbėtis su jų gimnazijų alumnais. Bendradarbiaujant su mokytojais, organizuojant karjeros dienas mokyklose tikslinga kviestis buvusius mokyklų mokinius. Jiems malonu bus prisiminti moksleiviškas dienas, susitikti mokytojus, pasidalinti jau sukaupta patirtimi. Moksleiviams bus aktualu paklausyti įžvalgų apie patirtis studijuojant, atrandant savo profesinį kelią, siekiant profesinių tikslų.

Įvairias karjeros galimybes pristato medijų kanaluose publikuojamas turinys - straipsniai, podcast'ai, filmukai. Kasdieninėje socialinių tinklų rutinoje verta skirti laiko ir šiam turiniui, pvz.

Laidos - Delfi video

Antanas nori būti - YouTube

Pažink profesiją - Tema - LRT

Drąsiai klauskite, pažinkite, išbandykite, patirkite!

Straipsnis parengtas talkininkaujant savanoriams Emilijai ir Gvidui Panevėžio regioniniame karjeros centre.